Zestaw perkusyjny – z czego się składa?

Większość z nas posiada dość ogólne wyobrażenie na temat tego, jak powinna wyglądać perkusja. Zdajemy sobie sprawę również z tego, jakie dźwięki powinna wydawać. Jeśli jednak poprosić przeciętną osobę o wymienienie podstawowych elementów perkusji, niewielu z nas potrafiłoby to zrobić.

Podstawą każdej perkusji jest bęben wielki, nazywany również basowym. Łatwo można go rozpoznać, przede wszystkim ze względu na to, że najczęściej stanowi największy bęben w całym zestawie. Do gry na nim używa się najczęściej pedału – pojedynczego lub podwójnego.

Kolejnym z ważnych elementów jest tutaj werbel, który, tak jak bęben basowy, służy przede wszystkim do wygrywania rytmu. Kolejnym spośród dużych elementów perkusji jest floor tom, potocznie nazywany kotłem. Obok zwykle zobaczymy tom-tom, których liczba uzależniona jest od preferencji perkusisty.

Istotnym elementem zestawu perkusyjnego są również różnego rodzaju talerze. Hi-hat to nazwa, którą określą się dwa równolegle stykające się talerze o różnej lub jednakowej grubości. Z kolei ride to talerz, który wydaje krótki, wysoki dźwięk.

Ważne w perkusji są również talerze nazywane crash, których używa się do podkreślania rytmu w utworze.

www.zebymed.pl