Jak doskonalić grę na instrumencie?

Nie każdy z nas miał tyle szczęścia, że rodzice w odpowiednim wieku zadbali o to, by rozpoczął naukę gry na instrumencie. Często zdarza się, że muzyczna pasja pojawia się w naszych głowach i sercach w nieco późniejszym momencie życia niż ten, który specjaliści wskazują jako najlepszy moment na rozpoczęcie nauki gry.

Jak wtedy najlepiej zadbać o swój rozwój? Można założyć, że jeśli zaczynasz uczyć się gry na instrumencie w dorosłym życiu, nie masz w planach koncertów i występów. Najprawdopodobniej chcesz zacząć grać dla siebie, głównie po to, by realizować swoje pasje.

Ze względu na to dorośli dość często rezygnują z pomocy nauczyciela i korzystają z różnego rodzaju samouczków. Nie ma w tym nic złego, jednak takie rozwiązanie ma sporą wadę – nie mamy osoby, która będzie fachowo oceniała nasze postępy.

Właśnie dlatego warto od czasu do czasu nagrywać swoją grę i odsłuchiwać swoje dokonania. To pozwoli nam ocenić, jak nam poszło.

Jeśli masz znajomych, którzy, tak jak ty, interesują się muzyką, koniecznie poproś ich o wsparcie. Pomogą ci ocenić dotychczasową pracę i zasugerują, na czym powinieneś jeszcze popracować.

Upewnij się tylko, że zaprosiłeś do konsultacji takich przyjaciół, którzy nie będą cię okłamywać, ale szczerze powiedzą, co myślą.