Jak zbudowane są skrzypce?

Skrzypce są jednym z najbardziej wdzięcznych i docenianych instrumentów. Przyciągają uwagę nie tylko swoim wyjątkowym dźwiękiem, ale także uroczym, smukłym kształtem. Niewiele osób kiedykolwiek miało okazję dotknąć skrzypiec czy spróbować na nich zagrać.

Nic więc dziwnego, że pozostają dla nas szalenie fascynujące. Warto posiadać na ich temat przynajmniej podstawowe informacje, na przykład dowiedzieć się, jak są zbudowane. Największym elementem każdych skrzypiec jest pudło rezonansowe.

Najczęściej wykonywane jest z płyt świerkowych oraz jaworowych. Pomiędzy płytami znajduje się dusza, czyli drewniany kołeczek. Charakterystyczny kształt skrzypiec nadają mu wycięcia po bokach, o wyjątkowym kształcie litery C.

Naszą uwagę często przyciągają również tak zwane efy, czyli dwa otwory na górze skrzypiec, które swoim kształtem nieco przypominają literę f. Najważniejszą częścią skrzypiec pozostaje gryf, przymocowany do pudła rezonansowego za pomocą specjalnej szyjki. Na jego zwieńczeniu możemy zauważyć komorę kołkową, która najczęściej zakończona jest główką w kształcie ślimaka.

W zależności od konkretnego modelu, może się zdarzyć, że główka będzie miała inny kształt. Jak łatwo się domyślić, niesamowicie ważne są także struny, oparte na mostku i napięte za pomocą motylków, czyli specjalnych kołków.