Kiedy zacząć naukę gry na instrumencie?

Wiele osób uważa, że warto nauczyć się grać na instrumencie. To umiejętność nie tylko bardzo angażująca, ale także ciekawa – może przynosić radość samemu ćwiczącemu, jak i jego znajomym czy potencjalnej widowni.

Często mówi się, że aby grać dobrze, należy rozpocząć naukę już od najmłodszych lat. Jaki wiek jest odpowiedni na początek nauki gry na instrumencie? Przedstawiciele szkół muzycznych najczęściej zalecają, żeby zapisać dziecko na pierwsze lekcje gry na instrumencie w wieku około 6-7 lat.

To odpowiedni moment szczególnie przez wzgląd na chłonny umysł malucha. Dzieci na początku szkoły podstawowej nie tylko szybko się uczą, ale także stosunkowo łatwo wyrabiają sobie dobre przyzwyczajenia i nawyki, które z pewnością przydadzą się w czasie kolejnych ćwiczeń.

Jednocześnie jednak sześcio- czy siedmiolatek jest już wystarczająco duży, żeby ćwiczyć regularnie i rozpocząć naukę czytania nut. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć naukę gry na instrumencie także w późniejszym wieku.

Należy jednak pamiętać, że im później się za to zabierzemy, tym trudniej przyswajane będą nowe umiejętności oraz wiedza, niezbędna do gry. Jeśli więc chcesz, żeby twoje dziecko rozwijało swój muzyczny talent, pomyśl o tym zawczasu.

www.kmkm.org.pl