Ile dziennie trzeba ćwiczyć grę na instrumencie?

Chyba każdemu z nas przynajmniej raz w życiu przyszło do głowy, że przyjemnie byłoby nauczyć się gry na jakimś instrumencie. Jedni wyobrażają sobie siebie w roli romantycznego, gitarowego grajka przy ognisku, inni – jako wirtuoza, dającego wytworne, fortepianowe koncerty. Nie ma znaczenia, czy chciałbyś grać na perkusji, skrzypcach czy pianinie – z pewnością zastanawiasz się, ile trzeba ćwiczyć, by nauczyć się grać.

Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy grać dla własnej satysfakcji czy móc popisać się w gronie znajomych, nie potrzebujemy takiej samej wprawy jak osoby, które zamierzają dawać koncerty dla szerokiej publiczności. Bardzo ważne jest więc to, by nie tylko mierzyć siły na zamiary, ale także dopasować te drugie do swoich ambicji.

Nauka gry na instrumencie wymaga sporego zaangażowania, jednak nigdy nie powinna wykraczać poza nasze siły. Choć powinniśmy narzucić sobie pewną regularność, nie chodzi też o to, by przemęczać się i grać wbrew swojej woli. To mogłoby prowadzić do zniechęcenia i zarzucenia nauki.

Specjaliści twierdzą, że na początku nauki wystarczy nawet 10-15 minut treningu dziennie. Taki początek pozwala nam wyrobić sobie dobre nawyki związane z grą oraz nabrać pewności, że faktycznie chcemy robić to, za co się zabraliśmy.