Czym różni się pianino od fortepianu?

Już na pierwszy rzut oka pianino i fortepian to dwa bardzo podobne instrumenty. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma spore trudności ze wskazaniem różnic, jakie między nimi istnieją. Tymczasem odróżnienia pianina od fortepianu nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Warto więc opanować podstawową wiedzę na ich temat. Pianino jest instrumentem większym niż fortepian. Uznaje się je także za instrument bardziej kameralny, wykorzystywany podczas mniejszych koncertów.

Fachowcy mogliby zwrócić naszą uwagę na fakt, że obydwa instrumenty różnią się nieco swoją budową. Struny w fortepianie ułożone są pionowo, podczas gdy w pianinie – poziomo. To decyduje o fakcie, że używając fortepianu mamy szansę na osiągnięcie lepszego, głośniejszego dźwięku. Zresztą, w ogólnym zarysie zakłada się, że fortepian jest instrumentem bardziej poziomym, podczas gdy pianino – pionowym. Należy pamiętać, że różnice pomiędzy fortepianem a pianinem ukryte są już w ich nazwie. W muzycznej nomenklaturze „forte” świadczy o stosunkowo głośniejszym dźwięku niż w przypadku „piano”.

Jeśli jednak planujesz nauczyć się grać na którymś z tych instrumentów, tak naprawdę nie ma różnicy, który wybierzesz – każdy z nich stwarza muzykowi niesamowite możliwości.