Co to jest perkusja?

Na proste pytanie „co to jest perkusja?” większość z nas pewnie wzruszy ramionami, w przekonaniu, że to żart. Wydaje nam się, że wszyscy wiemy, czym jest ten instrument. Choć większość z nas potrafiłaby pewnie wskazać go na fotografii czy rozpoznać jego dźwięk, warto wiedzieć, do czego faktycznie odnosi się nazwa „perkusja”.

Okazuje się, że nie musi być to nazwa konkretnego instrumentu, ale raczej stosowana dość ogólnie nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych. W zależności od rodzaju muzycznych, termin ten może mieć zgoła różne znaczenie. W muzyce rockowej, a często także jazzowej, nazwę „perkusja” stosuje się w celu określenia dość typowego, podstawowego zestawu instrumentów.

W razie indywidualnej potrzeby, może on być uzupełniany o dodatkowe elementy, które uznawane są za nieco mniej reprezentatywne. Należy jednak wiedzieć, że perkusje pojawiają się także w muzyce poważnej oraz szkolnictwie muzycznym. W tym przypadku stanowią grupę instrumentów, na których muzyk może grać na różne sposoby: używając wyłącznie jednego instrumentu lub dowolnie skompletowanego zestawu.

Dobrze jest o tym pamiętać, mając na uwadze fakt, że perkusja nie kojarzy się zbyt powszechnie z muzyką klasyczną.