Czy można samemu nauczyć się gry na instrumencie?

Niektórzy uważają, że z talentem muzycznym trzeba się urodzić. Nie da się ukryć, że jednym osobom nauka gry będzie przychodziła całkiem naturalnie, dla innych z kolei będzie stanowiła nie lada wyzwanie. Wiele osób, niezależnie od tego, czy posiada wyjątkowy talent, czy też nie, wpada na pomysł, by samodzielnie nauczyć się grać na wybranym instrumencie. Czy jest to możliwe? Wbrew pozorom, to, jaki instrument wybierzemy, nie ma tu zbyt dużego znaczenia. Najważniejsze jest to, jaki poziom chcemy osiągnąć.

Jeśli chcemy brać udział w konkursach czy festiwalach, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że znaczenie będzie miało znacznie więcej czynników niż tylko melodia, która wydobywa się z naszego instrumentu. Nie bez znaczenia pozostanie nienaganna postawa, zachowanie sceniczne, czy w przypadku bardzo wielu instrumentów odpowiednie ułożenie rąk. Niestety, są to rzeczy, których nad wyraz trudno jest nauczyć się z książek czy internetu, bez pomocy profesjonalnego nauczyciela. Oczywiście, zdarzają się cudowni muzycy, którzy osiągają niesamowite efekty, mimo iż uczą się wyłącznie we własnym zakresie. Jeśli jednak masz taką możliwość, warto, przynajmniej na samym początku nauki, skorzystać z pomocy wykształconego nauczyciela.

Pamiętaj, że o wiele łatwiej jest już na wstępie wyrobić sobie dobre nawyki, niż po dłuższym czasie wyzbyć się tych złych, które już na stałe zakorzenią się wśród naszych przyzwyczajeń.

www.spotkaniachirped.org.pl