Czy łatwo nauczyć się grać na skrzypcach?

Spora część osób, która marzy o grze na instrumencie, jednocześnie skrycie liczy również na bardzo szybkie efekty. W przypadku części instrumentów, stosunkowo szybkie wyniki są możliwe do osiągnięcia. Jednak niektóre instrumenty, takie jak skrzypce, nie sprzyjają raczej szybkiej nauce.

Od czego rozpoczyna się naukę gry na skrzypcach? Na pierwszym etapie przyszły skrzypek uczy się tak zwanego „aparatu gry”. Na tym etapie opanowuje prawidłową postawę, ułożenie rąk oraz wyrabia sobie nawyk odpowiedniego trzymania skrzypiec. Dopiero, gdy opanuje te umiejętności, może zacząć wydobywać pierwsze dźwięki.

Nie należy tutaj spodziewać się cudów. Na początku wygląda to nieco mozolnie – raczej uczysz się prowadzić smyczek po strunie niż grać melodię. Stopniowo zaczynasz też przebierać palcami lewej ręki i dopiero wtedy rozpoczyna się właściwa nauka, której większość przyszłych skrzypków spodziewa się już od samego początku.

Gra na skrzypcach jest wynikiem wielu drobnych elementów, które należy precyzyjnie opanować i zgrać w jedną całość. Ze względu na to skrzypce nie są instrumentem, przy którym należałoby się spodziewać szybkich efektów. Rozpoczynając naukę, należy mieć na uwadze, że jest instrument właściwy dla bardzo dokładnych i cierpliwych osób.

www.pomorskie-zabytki.pl