Czy każde dziecko może uczyć się grać?

Nie wszyscy muzycy, nawet ci uznawani za zawodowców, mogą pochwalić się wyjątkowym talentem muzycznym. W niektórych przypadkach, aby nauczyć się gry na instrumencie, wystarczy odrobina odpowiednich predyspozycji i dużo dobrych chęci. Ze względu na to mówi się, że niemal każde dziecko może uczyć się gry na wybranym instrumencie.

Czy rzeczywiście tak jest? Faktycznie, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że każde dziecko, uczęszczające regularnie na zajęcia, opanowałoby w zadowalającym stopniu umiejętność gry na instrumencie. Nie oznacza to jednak wbrew pozorom, że wszystkie dzieci bez wyjątku należy zapisywać na tego rodzaju zajęcia! Najważniejsze w lekcjach gry są chęci samego ucznia. Opanowanie trudnej sztuki grania na instrumencie stanowi nie lada wyzwanie, a także wymaga sporego zaangażowania.

Dla dziecka, które nie ma zainteresowań muzycznych, takie lekcje będą raczej męczarnią niż przyjemnością. Jeśli twój maluch sam nie jest pewien, na jakim instrumencie chciałby grać, warto skonsultować ten wybór z nauczycielem. Doradzi, jaki instrument może być odpowiedni do wieku i charakteru dziecka.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że choć naukę gry można rozpocząć już w wieku 6-7 lat, jeśli wybierzesz instrumenty dęte, powinieneś poczekać do 10-12 roku życia. Warto też wiedzieć, że niespokojna, ruchliwa pociecha raczej nie odnajdzie się w grze na instrumentach strunowych.

Angielski dla dzieci w Śrem Leader School