Czy do gry na instrumencie trzeba mieć talent?

Wiele osób marzy o tym, by nauczyć się grać na instrumencie. Tylko część z nich potrafi jednak zebrać się na tyle, by faktycznie zacząć realizować swoje marzenie. Czasami nie mamy w sobie wystarczająco dużo siły, by zaangażować się w naukę, innym razem brakuje nam funduszy na potrzebne lekcje. Część zainteresowanych nauką obawia się zaś, że nie ma wystarczająco dużo muzycznego talentu. Należy jednak zastanowić się, czy talent rzeczywiście jest całkowicie niezbędny, aby opanować grę na wybranym instrumencie.

Wszystko zależy od tego, jaki poziom docelowo chcemy osiągnąć. Muzyczne beztalencie z pewnością nie zostanie wytrawnym wirtuozem czy szanowanym kompozytorem. Jednak już odrobina słuchu muzycznego wystarczy, żeby z powodzeniem grać dla siebie oraz znajomych. Pamiętajmy, że w każdej orkiestrze liczą się nie tylko pierwsze skrzypce, ale również osoby, które grają w tle. Oznacza to, że nawet osoby bez wybitnego talentu z powodzeniem mogą zabrać się za grę na ulubionym instrumencie.

Oczywiście, nie powinny liczyć na to, że z czasem zostaną laureatami prestiżowych konkursów czy wybitnymi kompozytorami, jednak nadal mogą realizować swoje pasje i marzenia.